Kaip veikia vandens masažas ?

Daugeriopą vandens masažo poveikį žmogaus organizmui suteikia tokie fiziniai stimulai:

Išstūmimo jėga

Panardintą kūną vanduo kelia. Tokioje „pakeltoje" būklėje, kurią dar sustiprina oro burbuliukai, kūnas tampa dar lengvesnis. Judesiai tampa grakštesni ir lengvesni, o tai yra ypač svarbu gydant judėjimo sistemos ligas.

Vandens slėgis

Hidrostatinis slėgis skatina kraujo apytaką, spartina širdies darbą ir teigiamai veikia žarnų peristaltiką.

Odos sudrėkimas

Susilietęs su oda, vanduo skatina kūno vidaus ir paviršiaus šilumos mainus, veikia kraujagyslių šiluminę reguliaciją bei palengvina medžiagų apykaitą.

Vonios temperatūra

33-35°C temperatūros vonia teikia malonumą. Kuo daugiau nukrypstama nuo šio dydžio, tuo intensyviau organizmas reaguoja į šį stimulą. Vandens masažas šias reakcijas sustiprina, kadangi vanduo nuolat juda ir trukdo susidaryti apsauginiam izoliaciniam sluoksniui. Nustatyta, jog maudantis vonioje su vandens masažu, šiluma tiek iš kūno į vandenį (šaltoje vonioje), tiek iš vandens į kūną (šiltoje vonioje) pereina 25% greičiau negu tokios pat temperatūros paprastoje vonioje. Be to, intensyvus masažas oru sukelia jausmą, tarsi žemesnės nei 34°C temperatūros vonios vanduo būtų šiltesnis, nei yra iš tikrųjų.
Organizmo reakcija priklauso nuo vonios temperatūros. Pavyzdžiui:
- vėsios (20-27°C) vonios gaivina;
- šaltos (8-20°C) ir karštos (40-42°C) vonios labai stimuliuoja;
- drungnos (28-33°C) vonios ramina;
- šiltos (34-37°C) ir labai šiltos (38-39°C) vonios visiškai atpalaiduoja ir migdo.
Čia pateiktos nuo 20°C iki 42°C vonių su vandens masažu temperatūros turi būti parenkamos individualiai, atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas.

Stambūs oro burbuliukai

Stambesni burbuliukai (2 pieš.) veikia panašiai kaip „plekšnojimas" atliekant sausą masažą rankomis. Jie per odą įsiskverbia gilyn į audinius (raumenis, sąnarius ir net į stuburo diskus tarp slankstelių bei kitus vidaus organus). Pavyzdžiui, maudantis vonioje, ypač gulint ant pilvo, mechaniškai suspaudus žarnyną, ima greičiau slinkti virškinamajame trakte esantis maistas ir pagerėja virškinimas. Vandens masažas padidina kraujo tiekimą į organus ir atpalaiduoja sąnarių bei jungiamojo audinio raumenis. Šitai turi ypač didelę gydomąją reikšmę skundžiantis raumenų įtampos skausmais, sergant išiju, esant pažeistiems stuburo diskams tarp slankstelių, pečių lankui bei kitų panašaus pobūdžio ligų atvejais.

Smulkūs ir labai smulkūs oro burbuliukai

Smulkūs ir labai smulkūs oro burbuliukai (3 pieš.) visą organizmą veikia labai įvairiai. Jie turi elektros krūvį, o kildami į viršų iš karto tankiai padengia visą kūną. Šitai galima pastebėti įkišus ranką į vonią su vandens masažu. Burbuliukais padengtas kūnas tampa dar lengvesnis, ir vanduo jį nesunkiai pakelia. Patys mažiausi burbuliukai, turintys didelį vidinį slėgį perduoda dujas, tokias kaip deguonis, eteriniai aliejai arba kitokios į vonią įmaišytos medžiagos. Šios medžiagos įsiskverbia į odos poras ir patenka į kraujo apytakos sistemą. Kadangi maudantis vonioje su vandens masažu oda gauna daugiau kraujo (iki 115%), nemaža šių vertingų gydomųjų medžiagų dalis patenka į organizmą.

Veikiami nuolatinio vandens judėjimo, oro burbuliukai „nubyra" nuo odos, nusinešdami nešvarumų ir epidermio daleles. Šia ypatybe pagrįstas vonios valomasis veikimas. Atsiplėšdami nuo odos, burbuliukai stimuliuoja jutiminių skaidulų nervų galiukus, o tai, kaip ir „išsilaisvinant" į kūną dengiančius plaukelius „įsipainiojusiems" burbuliukams, sukelia šiurpimo jausmą

taskas.gif (43 bytes)

Padidėjus nervų impulsui, oda gauna daugiau kraujo. Šis impulsas per stuburo smegenis perduodamas į vidaus organų receptorius. Drauge smegenis pasiekia signalas, harmonizuojantis vegetatyvinę nervų sistemą ir atpalaiduojantis psichinę įtampą. Taigi organizmas gauna dvigubai naudingą poveikį. Pagerėja kraujo tiekimas ir medžiagų apykaita. Šis mechanizmas leidžia suprasti vandens masažo įtaką reguliuojant kraujospūdį.

Tiek stambūs, tiek smulkūs oro burbuliukai labai gerai paskirsto į vonios vandeną įmaišytas medžiagas. Iš lėto kylantys smulkūs burbuliukai „pagrobia" eterinių aliejų dalelytes ir gabena jas į odą (kuri dalį jų sugeria) bei į vandens paviršių. Pasiekę paviršių, burbuliukai sprogsta, sudarydami miglelę iš vandens lašelių ir į vonią įmaišytų medžiagų garų. Besimaudantysis kvėpuoja virš vandens paviršiaus susidariusiu aerozoliu.

Nustatyta, jog maudantis vonioje su vandens masažu eterinių aliejų įkvepiama 30 kartų daugiau, negu maudantis paprastoje vonioje. Be to, maudantis vonioje su oro burbuliukais, pagilėja kvėpavimas, todėl tų eterinių aliejų koncentracija kraujyje kartais padidėja net iki 10 kartų. Tai nepaprastai svarbu gydant kvėpavimo sistemos sutrikimus.

Papildomą poveikį daro sraunų upelį primenantis vandens ošimas, kuris daugelį veikia raminamai. Prie papildomų veiksnių taip pat priskirtinas bakterijų naikinimas. Oro burbuliukai prisipildo bakterijų ir jas padaro nekenksmingas - greičiausiai dėl kintamo elektros krūvių poveikio bei sąlyčio su oro deguonimi. Gamtoje šiuo reiškiniu yra pagrįsta upelių, upių ir jūrų savivalos geba. Šis procesas pritaikomas kai kuriose šiuolaikinėse vandenvalos stotyse. Tai, jog maudantis vonioje su smulkiais burbuliukais ant odos sumažėja bacilų, yra svarbus argumentas vandens masažo naudai. Šis argumentas nepatvirtina teorijų, kurios nepripažįsta teigiamo maudymosi vonioje poveikio dėl, pasak jų, vonios vandenyje nuolat esančių bakterijų. Alternatyva voniai yra dušas. Tačiau, nors dušas taip pat atgaivina ir nuprausia, jis negali pakeisti vonios su vandens masažu.

Į aukščiau aprašytą vonios su vandens masažu poveikį reikia žiūrėti kompleksiškai. Visi stimulai kyla vienu metu, o jų poveikiai vienas kitą papildo ir susideda į bendrą poveikį, sukeliantį bendrą organizmo reakciją. Tokia vonia veikia lytėjimo, regos, vibracijos, klausos, o įmaišius eterinių aliejų - ir uoslės jusles. Šių veiksnių bei jutiminių įspūdžių bendru veikimu galima paaiškinti jau ne kartą užfiksuotus sėkmingus lėtinių ligų gydymo tokia vonia rezultatus. Kadangi tokios ligos paprastai veikia visą kūną, kompleksinė terapija yra logiškai pagrįsta.